Selçuk Balcı, 1988 Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu bu şehirde tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Çocukluğundan beri bağlama Selçuk Balcı22çalmasına rağmen lise yıllarında kemençeye merak saldı. Kendini bu konuda yetiştirdikten sonra birçok Karadenizli şarkıcıya kemençe çalarak eşlik etti.

2011 yılında Kalan Müzik etiketiyle Patika isimli ilk albümünü çıkardı. 2 yıllık aranın ardından, 2013 yılında Mila isimli ikinci albümünü yine Kalan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.

Merhaba Sevgili Selçuk Balcı, Röportajımız sizin kendinizi doğru ifade edişiniz ve sanatçı kimliğinize, profesyonel anlamda ulaşma serüveninizi, okuyucularımızla paylaşmak amacıyla gerçekleşmekte. Klasik bir soruyla start verelim, sizin müzik kariyeriniz nasıl başladı?

Aslında çocuk yaşlarda bağlamayı elime almıştım. O zamanlar Rize de yaşıyordum ve bizim evde sürekli Türk Halk Müziği dinlenirdi. Babam bize daha çok halk müziğini yani türküleri aşılamıştı. Yıllarca bağlamayla haşır-neşirdim Rize’den Ankara’ya taşındıktan sonra belki de memleket özlemiyle kemençeye merak sardım. Lisede kemençeyi elime aldım. Ondan sonra da hiç bırakmadım.

Müziği iş olarak mı düşünüyorsunuz?

Tabi ki iş olarak düşünmüyorum. Müzik her şeyden önce bir sevda, bir tutku. Yani para kazanırsın ya da kazanmazsın ama müzikle uğraşan da başka hiçbir şey ile doğru dürüst ilgilenemiyor.

Selçuk Balcı nasıl bir öğrenciydi?

Okulda çok başarılı olduğumu söyleyemem. Okuldan çok müzik ön planda oldu her zaman. Şu anda konservatuara devam ediyorum.

Bestelerinizde en çok neye önem verirsiniz?

Ben yaptığım bestelerde daha çok aşk ve sevda sözlerini tercih ediyorum. Samimiyet, sıcaklık ve yalınlık ön planda.

Siz kendi türkülerinizle bizlere hayaller kurduruyor, yüreklerimizi kanatlandırıyorsunuz. Bizi sesi ve tınısıyla aşka yaklaştıran Selçuk Balcı’nın özel dünyası nasıl?

Özel dünyam müzikten ibaret. Ben müziğe aşığım. Yani ben beste yaparak mutlu oluyorum, müzikle, ruhumda doyuma ulaşıyorum.

Peki, sözlerin hepsini siz mi yazıyorsunuz?

‘Deniz Üstünde Fener’in ‘ sözleri bana ait. Söz yazarlığından çok beste yapmakla ilgileniyorum.

Karadeniz müziği yapmanıza rağmen ülkemizin her tarafında dinleniyorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Farklı etnik kökenlere sahip olsak ta duygusal insanlarız. Yüreklere hitap ederek ve ortak tınıyı yakalayarak başardığımızı düşünüyorum. Açıkçası yaptığım müziği etnik müzik sınıfına koymuyorum.

Çok tanımlama var tarzınızla ilgili. Rock, Özgün, etnik.  Peki, siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Aslında benim müzikte duruşum protest müzik olarak tanımlanabilir.

Başarılı olmak için ne yapmak lazım?

Yeniliğin peşinden koşmak ve alışılmışın dışına çıkmak lazım.

Siz hayalinizi gerçekleştirmeye yani sanatçı olamaya ne zaman karar verdiniz? İlk adımı nasıl attınız?

Aşama aşama gerçekleşti diyebilirim. Çok amatörce bir başlangıçtı aslında. Sosyal medyada videolarımın yayınlanmasıyla başladı, insanlar kendi evlerinde söylüyormuşum gibi dinledi ve çok sevdi. Hiç unutmuyorum ilk albümü yaptığımda çok tepki almıştım, amatör kayıtların daha iyiydi şeklinde. Benimsenmesi zaman aldı.

İki albümünüz var. Yeni albüm haberi var mı peki?

Repertuar çalışmalarımızı yapıyoruz. Eserler oluşmaya başladı. Tarih tam belli olmamakla birlikte en kısa zamanda dinleyicilerimize muhteşem bir albümle yeniden merhaba diyeceğiz.

Selçuk Balcı’nın hedefi nedir?

Daha ünlü olmalıyım ya da şu noktada olmalıyım gibi hedeflerim yok. Daha güzel imkânlarla konser vermek istiyorum. Bu işler dışarıdan göründüğü kadar kolay değil ne yazık ki. Ekonomik etkenler, ülke gündemi, konser iptalleri ki bizim ülke gündeminden dolayı 20 konserimiz iptal oldu, bizi oldukça zorluyor.

Dinleyici kitleniz genelde gençlerden oluşuyor değil mi?

Konserde çoğunluğunun gençlerden oluşmasıyla birlikte tüm yaş aralıklarına hitap ettiğimi düşünüyorum.

Sevgili Selçuk Balcı son olarak takipçilerine ve hayranlarınıza ne söylemek istersiniz.

İnsan sevgilerini ve müzik sevgilerini içlerinde taşısınlar. Müzikle kalsınlar. Dünya halklarının kardeş olduğunu hatırlasınlar. Barış, sevgi ve hoşgörü içinde yaşamalarını diliyorum.

Erdal Bey yukarıdaki  bolumu one çıkartalım lutfen