Paskalya yumurtaları Paskalya’nın en bilinen kültürel sembollerindendir

easter backg2

Paskalya tüm Hıristiyanlar tarafından kutlanır. Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı ülkeye göre değişik gelenekler vardır. Bunlar arasında en yaygını şahısların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir.

 

İsa’nın dirilişini dile getiren Paskalya, Hıristiyanlık’ın en büyük bayramı sayılır. Paskalya Günü, ilkbahar gün dönümünün yaşandığı 21 Mart’ta dolunayın görülmesinden sonraki ilk pazar günüdür. Bu nedenle Paskalya Günü’nün tarihi değişebilmekle birlikte genellikle, Paskalya tarihi için nisan ayının ikinci pazarı önerilir.

Paskalya, perhizle geçen beş haftalık (büyük perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (kutsal hafta) kapsar. Paskalya Günü’nde (paskalya pazarı) sona erer. Pentekostes (hamsın) yortusuna kadar süren 50 günlük döneme, Paskalya dönemi (hamsin dönemi) adı verilir.

Paskalya Günü için evlerde özel çörekler (paskalya çöreği) yapılır; yumurta (boyalı paskalya yumurtası) haşlanır; mumlar yakılır; dualar okunur.

Paskalya’yı bütün Hıristiyan mezhepleri, kendi inanç düzenlerine göre kutlarlar.

 

Paskalya Eğlenceleri

River Lee Country Park

Geleneksel açık hava eğlenceleri, iki günlük Paskalya hafta sonu fuarında. El sanatları ve hediyelik eşyalarında satışa sunulacağı,  yiyecek ve içecek barlarının da olacağı ailenizle eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.  İndirimli biletler için önceden rezervasyon yaptırın.

 

www.leevalleypark.org.uk

 

River Lee Country Park

Fishers Green Car Park

Stubbins Hall Lane

Waltham Abbey

EN9 2EF

 

 

 

 

 

Capel Manor Gardens

 

İki gün boyunca düzenlenen Paskalya hafta sonu kutlamaları için mükemmel bir yer! Capel Manor Gardens’ın muhteşem bahçesinde ve labirentinde çocuklar eğlenceye doyacaklar.

 

 

Capel Manor Gardens

Bullsmoor Lane,

Enfield, Middlesex

EN1 4RQ

 

 

Yetişkin: £7.50

Çocuk: £3.50

3 Yaş altı ücretsiz

Aile: £20.00 (iki yetişkin ve iki çocuk – Önceden rezervasyon yaptırılırsa. Kapıda fiyatlar değişmektedir.)

İletişim:  08456 122 122 ext 1200

Email:  cservices@capel.ac.uk