Son bir yıl içinde ortalama yüzde 30-40 değer artışı sağlayan Londra emlak piyasası, yatırımcılarına iyi kazandırmasının yanısıra, ‘prestij’ olarakta görülüyor.

Ruslar, Amerikalılar, Araplar, Çinliler, Japonlar ve dünyanın hemen tüm ülkelerinden İngiltere’ye özellikle de Londra’ya olan talep her geçen gün daha da artıyor. Türkiye’den kişi veya gayrimenkul yatırımcıları da Londra’ya ilgi gösteriyor. Uzun yillardir Turkiyenin belli basli holdingleri Ingiltereye buyuk yatirimlar yapiyorlar. İngiltere’de ev alanlar arasında iş, sanat ve spor dünyasından birçok ünlü isimde bulunuyor.

Easy Properties London

Easy Properties London

Uzun yıllar Londra emlak sektöründe Easy Properties London bunyesinde çalışan yatirim uzmanlari Osman Çivicioğlu ve Kadir Tipi ile İngiltere’nin başkentinde emlak sektörü ve yatırım imkanlarını değerlendirdik.

İngiltere’de yabancıların emlak almasının sınırı ve kuralları yok. Parası olan herkes Londra’da emlak alabiliyor. Yabancılar peşin ya da kredi kullanarak emlak alabiliyorlar. Türkiye’de geliri çok iyi olan ve bunu vergilendiren herkes burada yüzde 70’e kadar mortgage alabiliyor.

Yuzlerce binanın idaresini yapan Easy Properties London ve özellikle büyük yatırımcılara imkanları sunan Golden Property şirketlerini yoneten Osman Çivicioğlu ve Kadir Tipi, Londra da emlak yatırımının zaman zaman durağan dönemler yaşasalarda hiç bir zaman karlılığını ve popüleritesini yitirmediğini söylüyorlar.

Londra’da emlak almak isteyen Türklere yatırım ve danışmanlık alanında her türlü desteği sunduklarını belirten Çivicioğlu, yatırım amaçlı konutların yanısıra, arsa ve inşaat sektörüne girmek isteyenler içinde bir çok fırsatların bulunduğunu kaydediyor. Londra’da emlak almanın altından daha çok kazandırdığını ifade eden Osman Çivicioğlu, krediyle alınan konutların genellikle faizlerini ödediğini, hatırı sayılır değer artışlarının ise kar hanesine yazıldığını ifade ediyor.

Londra’da üretilen tüm konutların müşterilerinin hazır olması, işini iyi bilen profesyonel inşaat şirketlerine kısa sürede dünüşü olan, karlı olanaklar sağlıyor. Üretilen evlerin büyük bir kısmının proje sırasında satılması arsa alıp büyük yatırım düşünen işadamları içinde büyük fırsat. İnğiltere’ye yabancı olan kuruluşlara doğru yeri bulma konusunda da danışmanlık hizmetleri verdiklerini belirten Kadir Tipi, belli kural ve planları yerine getirmek kaydıyla, serbest girişimcilere yeni olanaklar sağlayan Londra’da inşaat yapmanın çok kazandırdığını belirtiyor.

Başka Londra yok!

Bir çok ulustan insana Londra’dan emlak sattıklarını söyleyen Osman Çivicioğlu, Türklerin son yıllarda Londra’ya daha fazla ilgi gösterdiklerine dikkat çeliyor. Özellikle varlıklı ailelerin çocuklarını okutmak için İngiltere’yi tercih etmeye başlamalarının bu artışta etkili olduğuna dikkat çeken Çivicioğlu, Türkiye’de gelir seviyesinin artması, yeni zenginlerin değişik ülkelerde ev alma ihtiyacı talebi destekleyen etkenler arasında bulunuyor.

Avrupa şehirleri arasında diğer hiç bir başkentin Londra’nın ‘eline su dökemeyeceğini’ kaydeden Osman Çivicioğlu, Londra’dan emlak almak yada yatırım yapmak isteyenlere yardımcı olduklarını kaydederek, apartman dairesinden yüz milyonluk yatırımlık binalara kadar portföylerinde yüzlerce satılık emlak olduğunu belirtiyor.