Türkiye’den evlilik vizesi için başvuracak kişilerin bilmesi gereken önemli bir nokta var. İngilizce sertifikasının alındığı test merkezleri geçtiğimiz günlerde değişti. 6 Nisan 2015 tarihine kadar alınan İngilizce sertifikaları 5 Kasım 2015 tarihine kadar yapılacak başvurularda geçerli olacak. Bu tarihten sonra geçersiz sayılacaklar.

İngiltere iç işleri bakanlığı ‘Secure English Languages Testing’ diye adlandırılan SELT sınav sistemini değiştiriyor. Sertifikaları vermesi için iki kuruma yetki verildi. Bu iki kurum;

İngiltere içinde yapılacak başvurularda alınacak sertifikalar için testler Trinity College London tarafından gerçekleştirilecek.

Türkiye’den yapılacak başvurular için yetkilendirilen kurum ise İELTS SELT Consortia daha önce de belirtildiği gibi bu değişiklikler 6 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe girdi.

Neden böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyuldu?

SELT adı verilen sınav sisteminde yapılan dolandırıcılıklar 2014 yılında farkına varıldı. Bu nedenden dolayı yeni ve daha sağlam bir sistem üzerinde çalışmalara başlandı. Bu konuda 2014 Ekim ayında açılan yarışmalarda Trinity College London ve İELTS SELT seçildi.

Yapılan değişiklikler

Kamera kaydı, ses örneği ve bağımsız denetim gibi yeni güvenlik kuralları getirilecek. Bu konuda sadece bu yeni getirilen kurallara uygunluğu onaylanmış merkezlere yetki verilecek.

Evlilik vizesinde İngilizce sertifikası değişiyor hangi merkezde yapıldığı net bir şekilde internette görülebilecek. Kontrolü ve denetimi attırmak için test merkezlerinin sayısında ciddi bir azaltılmaya gidilecek. İhtiyacı olan herkesin azaltmadan etkilenmemesi ve de gecikme olmaması için testlerin etkili biçimde yapılması öngörülüyor. Böylelikle ihtiyacın büyük ölçüde karşılanması amaçlanıyor.

Test merkezlerinin yeni standartlara uygun olması beklenecek. Adaylara testin ne kadar süreceğini ve sonuçların açıklanması konusunu net bir şekilde belirtmeleri beklenecek. Testlerin de belirlenen SELT merkezlerinde 28 günde bir yapılması bekleniyor.

Bunların yanısıra talebin olduğu ama kalıcı merkez açılmasını gerektirecek kadar talep olmayan yerlerde de geçici test merkezleri açılacaktır. Buralarda talebe göre değişebilen ama esas olarak testlerin üç ayda bir yapılması öngörülüyor o nedenle test zamanlarına dikkat etmek gerekiyor.

Bundan sonra dijital sisteme geçilecek. Bunun anlamı internette kayıt ve de sınav sonuçlarının adaylara internetten gönderilmesi olacaktır.

Testlerin kendisi de internette yapılmaya 2016 da başlayacak.

SELT Kuralları

Bu geçiş döneminin problemsiz devam etmesi için kurallar öngörülmüştür. 5 nisandan önce teste girmiş adayların aldıkları sertifikalar hala geçerlidir ve bu sertifikaları 5 kasım 2015’e kadar başvurularında kullanabilirler.

Başka kurumlardan alınmış sertifikaların geçerliliği konusunda soru işaretleri mevcut. O nedenle vize memurunun bu konudaki değerlendirmesi önemli olacaktır. Vize başvurusunda kullanmak için herhangi bir teste girmeden önce mutlaka bu testin kabul edilip edilmediğini kontrol etmek gerekir. Bu açıdan doğal olarak en güvenli sertifikalar SELT merkezlerinden alınmış olan sertifikalar olacaktır.

Kasım 2015 ten sonra hem eş vizesi hem de oturum ve vatandaşlık başvuruları için istenen İngilizce zorunluluğu/sertifika düzeyi aynı seviyeye getirilecektir. O tarihten sonra da SELT merkezlerinden başka yerlerden alınmış sertifikalar da kabul edilmeyecektir.

Son olarak herkesin kafasında soru işareti olarak kalan bir noktayı da netleştirelim. O da yeni testlerin daha da zor olup olmayacağı noktası. İçişleri Bakanlığının açıklamalarına göre yeni sistemde testler daha zor olmayacak geçmişte yapılan testler düzeyinde olacak. Sadece kontrol ve denetim çok daha etkili olacak.