Bir saç kesimi modeli için karar verirken saç tipinize ve yüz şeklinize dikkat etmeniz gerekir. Hangi saç modelini beğendiğinizden daha önemli olan, hangi saç modelinin size daha çok yakışacağıdır. Bu nedenle yüz şeklinize uygun bir saç kesimine sahip olmanız oldukça önem taşımaktadır.

YUVARLAK YÜZLER HACİMLİ VE BOL KATLI SAÇLARLA OVALLEŞEBİLİR

Yuvarlak yüzlü olan kişiler, yüzlerini ovalleştirecek saç kesimlerini tercih etmelidir. Yuvarlak yüzlüler için başın üstünde hacimlenen saçları tavsiye ediyor. Bu anlamda asimetrik saç kesimi, yüzü oval gösterme konusunda yardımcı olarak daha orantılı görünmesini sağlayacaktır.

Yuvarlak yüzlü olanların saç uzunluğu omuz hizasında olmalıdır. Ancak saçınız kısa ise üzülmenize gerek yok, çene hattından aşağıya doğru katlarla kestirerek yuvarlak yüzünüz için ideal ve orantılı bir saç şekli elde edebilirsiniz. Böylece saçlarınız genişler ve katlar yüzünüzün daha ince görünmesini sağlar. Ayrıca uzun akıcı bukleler ve dalgalı saçlarda mükemmel görünecektir.

OVAL YÜZLERE HAFİF DALGALAR

Oval bir yüze sahip iseniz, sizin için çok şanslı demek gerçekten çok doğru olacaktır. İster klasik ister modern, ister spor her türlü modeli kullanabilirsiniz. Kısa uzun, düz, dalgalı, kıvırcık bağlı veya açık her türlü yüzünüze yakışacak ve yüzünüzle orantılı duracaktır.

KARE YÜZLER HAFİF DALGALI SAÇLAR İLE DAHA İNCE GÖRÜNECEKTİR

Kare yüze ve kıvırcık bir saça sahipseniz, saçlarınızı şu misali aşağı doğru akıtın. Hafif dalgalarda yüzünüzü daha ince gösterecektir. Çene hattından biraz aşağıda duran saçlar yüzünüzü incelterek kare görünmesinden kurtulmanızı sağlayacaktır. Kısa saçlı kare yüzlülere tavsiyemiz ise, kıvırcık ve dalgalı kullanmanız ve tam çene kemiğinde kesimi bitiriniz.

KALP YÜZLÜLER SAÇLARINI NASIL KULLANMALI

Yüzünüzün alt kısmı dar üst kısmı geniş ise kalp şeklinde bir yüze sahipsiniz diyebiliriz. Bu yüz şeklinde ise ideal saç kesimi, saçı çene hattına kadar düz indirip, çene boyunda hacimlenmesini sağlamak ve alının bir kısmını saç modeliyle kapatarak üstteki orantısız duruşu yok etmek doğru olacaktır

Gökhan Bıçakçı – kuaför